Skip to content
Menu

Ostatnio dużo się słyszy na temat stosowania w wielu produktach spożywczych i kosmetycznych oleju palmowego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kupując produkty z tym składnikiem niszczy nie tylko swój organizm, ale także środowisko. Dlaczego firmy zaczęły go używać? Ponieważ jest tańszy. Z 1 hektara plantacji palmy oleistej można uzyskać w ciągu roku 4-5 ton oleju palmowego – to 4 razy więcej niż w przypadku innych typów oleju.

Czym jest olej palmowy?

Olej palmowy uzyskuje się na masową skalę z miąższu owoców palmy oleistej. Oryginalny olej ma barwę ciemnożółtą lub pomarańczową pochodzącą od obecnych w nim karotenoidów. Zawarte są w nim również: witamina E, witamina K, sterole, skwalen i koenzym Q10. Obecność antyutleniaczy wydłuża trwałość tłuszczu i zapobiega przemianom chemicznym kwasów tłuszczowych wchodzących w jego skład. Olej palmowy zawiera w swoim składzie ok. 50% kwasów tłuszczowych nasyconych, ok. 40% jednonienasyconych i ok. 10% wielonienasyconych. Naturalnie jest produktem o konsystencji półstałej. W przemyśle stosuje się przede wszystkim utwardzony olej palmowy. Podczas procesu rafinacji usuwane są karotenoidy i większość przeciwutleniaczy, dlatego też barwa oleju zmienia się na jasnożółtą. Proces utwardzania natomiast powoduje zmianę konsystencji oleju na stałą. W jego trakcie powstają też szkodliwe dla zdrowia tłuszcze trans.

Zdrowy czy niezdrowy?

Sam w sobie olej palmowy jest zdrowy. Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, a także zawiera wiele pozytywnych składników dobrze wpływających na nasz organizm. Najgorszy dla naszego zdrowia jest przetworzony olej palmowy znajdujący się w dostępnych na półkach artykułach. Pisząc ten artykuł chciałabym przestrzec Was przed wyborem produktów z tym właśnie składnikiem. Zaleca się, aby pobór energii z tłuszczów pochodzących np. z oleju palowego przetworzonego nie przekraczała 1%, co dla osoby spożywającej 2000 kcal dziennie oznacza 2 g tych tłuszczów dostarczonych z żywnością. Przeciętne spożycie tłuszczów trans w Polsce wynosi 2,8-6,9 g na dobę.

Gdzie go znajdziemy?

Znajdziemy go margarynie, budyniach, fryturach, wyrobach cukierniczych, sklepowych słodyczach: ciastkach, czekoladach, batonikach, lodach i innych słodkich przekąskach, chipsach, popcornie, maśle orzechowym, majonezach, a także w produktach gotowych i instant: kostkach rosołowych, zupkach w proszku, zupkach chińskich, śmietankach w proszku, plackach tortilla, niektórych musli, mrożonych frytkach i innych daniach gotowych mrożonych i w słoikach, gotowych mieszankach do ciast, budyniach i mlecznych deserach w proszku, cappuccino, kawie 3 w 1. Bardzo często spotykany jest nawet w produktach z wyższej półki. W ostatnim czasie bardzo duże obniżenie sprzedaży swoich produktów odczuła firma Ferrero – producent słynnego masła orzechowego Nutella.

Szkody dla środowiska

Organizacja PETA zorganizowała akcję przeciwko wycince lasów deszczowych w Indonezji i Malezji, gdzie w związku z tym giną orangutany, a wiele maleństw pozostawionych jest samym sobie, często skazanych na śmierć albo tylko i wyłącznie ludzką pomoc. Istnieje wiele organizacji, które biorą pod swoją opiekę maleńkie orangutany, których rodzice zginęli podczas wycinki lasów. Rocznie ginie około 6 tys. orangutanów. Należy dodać, że 80% naturalnych siedlisk orangutanów zostało już zniszczonych. Dzieci zamordowanych rodziców trafiają do okrutnej dla nich branży turystycznej, natomiast samice orangutanów wykorzystywane są w prostytucji nie tylko w Azji, ale także Europie Zachodniej. Najgłośniejszym przypadkiem seksualnego niewolnictwa orangutanów była orangutanica Pony. Została uprowadzona ze swojego naturalnego środowiska i umieszczona w domu publicznym w wiosce Kareng Pangi. Uratowała ją organizacja  The Borneo Orangutan Foundation w 2003 roku. 

Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, jeśli utrzyma się obecne tempo produkcji oleju palmowego to w 2022 roku zostanie zniszczonych 98% lasów Sumatry i Borneo

Pamiętajcie! Unikajcie oleju palmowego z wielu względów. Nie kupując produktów z nim w składzie ratujecie nie tylko siebie, ale także naszą planetę. 

Źródło:

  • Olej palmowy – piekło zwierząt, http://czarnaowca.org
  • Utwardzony olej palmowy – źródło szkodliwych tłuszczów trans, http://www.poradnikzdrowie.pl
  • Olej palmowy,www.wikipedia.org

 

O mnie


Witam Cię w moim zakręconym świecie, świecie widzianym oczami 30-latki. Blog to moja pasja, którą chcę się z Wami dzielić. Mam nadzieję, że Wam się tu spodoba i zostaniecie ze mną na dłużej.

FACEBOOK

WSPÓŁPRACA
KONTAKT
O BLOGU
O MNIE

Kategorie

Archiwum

Partnerzy