Skip to content
Menu

Za każdym razem kiedy czytam książki o tematyce wojennej, bardzo je przeżywam, ale też nie potrafię przejść obok nich obojętnie.
Książkę Sabiny Waszut pt.:”Narzeczona z getta” zauważyłam u kogoś na Instagramie. Zainteresował mnie temat oraz tytuł i musiałam ją kupić. Jest to moja pierwsza recenzja książkowa. Mam nadzieję, że Wam się spodoba. Jesteście ciekawe/wi jaka jest moja opinia?

Kilka słów o autorce

Sabina Waszut urodziła się w 1979 roku w Chorzowie. Jest miłośniczką kultury śląskiej. Tematyka jej książek opiera się właśnie o kulturę i historię Śląska. Zadebiutowała powieścią „Rozdroża”. Współpracuje
z miesięcznikiem kulturalnym Chorzów Miasto Kultury, gdzie pisze opowiadania w odcinkach i felietony związane ze Śląskiem. Jest współorganizatorką Portu Poetyckiego. Za swoją twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich.

Słowo ode mnie

Jest to przepiekna książka o miłości, nadzieji i wzajemnej trosce,
w okrutnych czasach holocaustu.
Książaka opowiada o młodej dziewczynie imieniem Basia, która uwielbia stare meble. Marzy o takich w nowym domu, do którego wprowadziła się
z mężem.
Pewnego dnia przez przypadek, podczas odwiedzin starszej kobiety dowiaduje się o istnieniu przedwojennej szafy. Basia postanawia szafę wziąć do siebie, ponieważ staruszka wyprowadza się ze starej, katowickiej kamienicy. Biorąc szafę, Basia nie zdaje sobie jednak sprawy, jak skomplikuje ona jej życie. Pomoże jej jednocześnie wiele zrozumieć.
To książka, po której zastanawiam się co czuli bohaterowie. Zastanawiam się również, ile było takich historii jak ta, jak wiele z nich skończyło się szczęśliwie, a ile nie.
Książka napisana jest w teraźniejszości i przeszłości. Lubię takie, w których czas, epoki i historia są powiązane i przeplatają się ze sobą. Pomimo tematyki, czyta się ją bardzo szybko. Autorka nie przeciąga powieści.
Książka jest bardzo ciekawa, ale zarazem wzruszająca. To książka, o której mogłabym pisać i pisać, ale nie chcę Wam zbyt dużo zdradzać.
Bardzo polecam. Powieść jest zdecydowanie warta przeczytania.

Od wydawcy

Wzruszająca powieść o miłości, która staje się jednocześnie  przekleństwem i zbawieniem. O poczuciu winy, odkupieniu i o walce
o resztki człowieczeństwa w czasach naznaczonych II wojną światową.

Własnością młodego małżeństwa staje się stara, zagadkowa szafa. Barbara, której przeszłość też skrywa wiele tajemnic, pragnie odkryć, kim byli pierwsi właściciele antyku. Trafia do Sławkowa, miejscowości leżącej w Zagłębiu Dąbrowskim, tam dowiaduje się, że mebel należał do rodziny żydowskiej. Dalsze poszukiwania doprowadzają Barbarę do Mikołaja, pasjonata historii i opiekuna żydowskiego cmentarza. Z płyt nagrobnych
i starych dokumentów powoli odsłania się historia Sary, żydówki zakochanej w goju – synu miejscowego szklarza. Czy ta zakazana miłość zdołała przetrwać wojnę i holocaust?

Autorka: Sabina Waszut
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Książnica
Liczba stron: 304

O mnie


Witam Cię w moim zakręconym świecie, świecie widzianym oczami 30-latki. Blog to moja pasja, którą chcę się z Wami dzielić. Mam nadzieję, że Wam się tu spodoba i zostaniecie ze mną na dłużej.

FACEBOOK

WSPÓŁPRACA
KONTAKT
O BLOGU
O MNIE

Kategorie

Archiwum

Partnerzy