Certyfikaty przyznawane kosmetykom.

Ekologiczne kosmetyki najłatwiej można rozpoznać po certyfikatach znajdujących się na opakowaniach. Największymi jednostkami certyfikującymi na świecie są: DEMETER, ECOCERT, BDIH – Kontrolierte Naturkosmetik, COSMEBIO, Vegan Society, Soil Association oraz Leaping żywności. Kontroluje nie tylko składniki, z których dany produkt powstaje, ale także miejsce i warunki powstawania składników na produkty. Organizacja ta certyfikuje produkty wraz z ich składnikami takie jak: mleko klaczy, linię produktów dla niemowląt, wszelkiego rodzaju zboża, produkty wegetariańskie oraz produkty powstające z wełny.

Najpopularniejsze certyfikaty przyznawane kosmetykom 

ecocert Jest francuską organizacją, która od 2002 roku zajmuje się kontrolowaniem kosmetyków. Do obecnej chwili organizacja nadała swój certyfikat ponad 1100 kosmetykom, które pochodzą od 80 producentów natomiast większość z nich to producenci francuscy. Organizacja podzieliła kosmetyki na: „kosmetyk ekologiczny” oraz „ kosmetyk ekologiczny i organiczny”. Głównymi założeniami jest, aby w skład kosmetyków wchodziło przynajmniej 95% surowców naturalnych i pochodzenia naturalnego. W przypadku kosmetyków organicznych przynajmniej 10% surowców i 95% surowców musi być certyfikowana jako organiczne. Oprócz tych założeń kosmetyki z tym certyfikatem nie mogą być testowane na zwierzętach w końcowym jego etapie. Nie może on również posiadać składników pochodzenia zwierzęcego jak np. łój, żelatyna. Ewentualne jest dopuszczenie produktów zwierzęcych z żywych zwierząt jak miód, mleko. 

 bdih  Organizacja ta certyfikuje jedynie kosmetyki naturalne, nadając im opatrzony logiem znak „Certified Natural Cosmetic”. Produkt taki musi spełniać wszystkie kryteria. Nie wymaga procentowej zawartości substancji naturalnych oraz certyfikowanych surowców organicznych. Do głównych założeń organizacji należą: stosowanie tylko surowców roślinnych z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów; zakaz wykonywania testów na zwierzętach w całym cyklu produkcyjnym kosmetyku, zakaz stosowania produktów od martwych zwierząt, do produkcji kosmetyków dopuszczone jest korzystanie z np. emulgatorów i tensydów pozyskiwanych tylko metodą fizyczną lub bio-technologiczną z następujących substancji naturalnych: tłuszcze, oleje i wosk, lecytyna, lanolina, sacharydy, proteiny i lipoproteiny, zakaz stosowania szkodliwych substancji jak ropy naftowej.

  cosmebio  Zgodnie z zasadami organizacji wszystkie produkty posiadające symbol COSMEBIO zawierają tylko naturalne składniki oraz składniki pochodzenia naturalnego. Organizacja dopuszcza zastosowanie minimalnej ilości składników syntetycznych, których nie ma zastępników naturalnych i znajdują się one tylko i wyłącznie na pozytywnej liście wyłączającej stosowanie PEG, silikonów, sztucznych barwników oraz substancji pozyskiwanych z przemysłu petrochemicznego. Kosmetyki noszące symbol organizacji nie mogą być testowane na zwierzętach oraz nie mogą zawierać substancji pochodzenia zwierzęcego. Powyższe zasady dotyczą każdego etapu powstawania produktu.

soil ass  Tak jak Vegan Society jest organizacją powstałą w Wielkiej Brytanii w 1946 roku, która została założona w celu certyfikacji nie tylko kosmetyków, ale także produktów spożywczych. Organizacja podjęła się również walki ze zbyt szybko rozwijającym się rolnictwem. Certyfikat ten gwarantuje, że produkt zawiera maksymalną ilość składników organicznych, jest biodegradowalny oraz bez składników modyfikowanych genetycznie.

 buav  Produkty posiadające symbol „skaczącego króliczka” – Leaping bunny są produktami całkowicie wolnymi od składników pochodzących od martwych zwierząt i nie może być on testowany na każdym etapie jego powstawania. Dopuszczone jest jedynie używanie produktów z żywych zwierząt takich jak miód, lanolina oraz mleko.

 viva W Polsce o bezpieczeństwie danego produktu świadczy logo Fundacji Viva! Ruchu na rzecz ochrony zwierząt.

Podsumowanie 

Temat ekokosmetyków jest bardzo szeroki, dlatego też można o nim pisać „biorą pod lupę” różne kwestie z nimi związane. Powyższy spis certyfikatów pozwoli na poszerzenie wiedzy o ekologii i bardziej świadomy wybór produktów. Warto zwracać uwagę na pochodzenie danego produktu ponieważ można pomóc nie tylko sobie, swojemu organizmowi, ale także środowisku, w którym żyjemy.

Źródło: http://www.cosmebio.org/, http://www.demeter.net/, https://www.vegansociety.com, http://www.kontrolliertenaturkosmetik.de/, http://www.ecocert.com/, https://www.crueltyfreeinternational.org/j, http://www.sacert.org/, wiedza własna.

O mnie


Witam Cię w moim zakręconym świecie, świecie widzianym oczami 30-latki. Blog to moja pasja, którą chcę się z Wami dzielić. Mam nadzieję, że Wam się tu spodoba i zostaniecie ze mną na dłużej.

FACEBOOK

WSPÓŁPRACA
KONTAKT
O BLOGU
O MNIE

Kategorie

Archiwum

Partnerzy